Лепа главица једне лепотице ;)
Главна страна
Увод у ГНУ/Линукс, алати
Често постављана питања ГНУ/Линукс почетника
ГНУ/Линукс програми
ГНУ/Линукс снимци екрана и изгледи програма
Дизајн и припрема за штампу
Моје еротске приче
Моје одабране песме
Мој рачунар
Моја биографија
Стране које посећујем
Контактирајте ме
-
www.urke.on.to

VIM POWERED!

» посетометар «

Прве 'излете' у Линукс воде начинио сам негде у марту 2002. године са дистрибуцијом Red Hat 6.0, да бих убрзо након тога прешао на Slackware 8.0. Због немогућности да XFree86 графички сервер (који је у овој дистрибуцији био у верзији 4.1.0), оптимално користи моју прастару графичку карту, 1. јула 2002. године у 22:35 инсталирао сам и почео да користим Slackware 8.1.0 (уз који је дошао XFree86 4.2.0 са повраћеном подршком за мој 'фосилни' графички део хардвера). Од тада Линукс користим активно, као једини оперативни систем на рачунару.

280650

Као корисник Линукса, на counter.li.org регистровао сам се 17. јуна 2002. године у 20:12:44, под бројем 280650.

Од самог почетка сам бележио решења свега што самостално, без било какве помоћи, нисам могао да одрадим (распакујем, подесим, компајлирам, инсталирам, наштелујем, корситим...). Тако је настао 'документ' који сам у развојној (бета) фази називао 'линукс-ламер-КАКО', да бих га у првој финалној верзији, на предлог неких пријатеља, 'прекрстио' у често постављана питања линукс почетника.

Највећу помоћ при конфигурисању система добио сам на 'мрежи свих мрежа', од људи разбацаних широм света. Трагајући за квалитетним и изузетно подесивим а уз то и привлачним за око, мејл и јузнет клијентом, наишао сам на Sylpheed, који сам преузео, конфигурисао, компајлирао, инсталирао и почео да користим. Али, имао је неке недостатке који су ми сметали, тако да сам пронашао напредну верзију овог клијента; Sylpheed Claws (у даљем тексту СЦ), који ме је својим напредним могућностима одушевио.

Како волим да видим српски језик на рачунару, контактирао сам развојни тим СЦ-а и сазнао како да направим српски превод. Тако сам постао и званични преводилац СЦ-а на српски језик. У верзији 0.8.11 ликализација се ради у латиничном УТФ-8 кодном распореду док ће од верзије 0.8.12 бити државана једино ћирилична УТФ-8 верзија која се једноставним локалним опдешавањем система може аутоматски рпеводити у латиничну верзију, но о томе кад за то буде дошло време. Поред оригиналне дистрибуције, српска локализација за СЦ се може преузети једино одавде:

верзија величина [бајт] датум
0.8.11 44.493 11. март 2003. 06:52
0.8.10 43.895 11. фебруар 2003. 22:50
0.8.9 43.001 24. јануар 2003. 18:03

А ако случајно пожелите да СЦ користите преко Гтк+ 2 виџета, нема проблема, господин Еши се побринуо да и то буде могуће. Страна је на кинеском, али ће те вероватно већ разумети оно што се треба разумети, шта преузети и шта урадити :) Корисна адреса: www.homa.ne.jp/~ashie/.

Карактерна особина перфекционизма која ме прати кроз живот, навела ме је да коришћењем неких програма адаптирам оно што ваља и улепшам их. Тако сам пре више од годину дана адаптирао тему окружења за Mozilla - Modern, и створио популарни „скин” Bat!Zilla за The Bat! клијент за е-пошту за Виндоуз (оперативни систем који сам тада користио). Касније сам преласком на ГНУ/Линукс имао потребу да ту тему адаптирам за ГНУ/Линукс програме које користим, па су тако настали следећи пакети:

пакет Опис величина
sylzilla.tar.bz2 SylZilla верзија 0.1.2 је тема окружења за СЦ. Матична страна ове теме налази се на адреси start.at/alcet/sylpheed. 23.209
arzilla.tgz ArZilla је тема индикатора преноса за менаџер преноса фајлова са Интерента Aria. За сада није урађена матична страна ове теме. 9.124

Разне помоћне алате које сам прилагодио личним потребама налазе се у доњој табели.

пакет Опис величина
vim-utf8.tgz Адаптиране УТФ-8 тастатуре (ћирилична и латинична) за гВим уређивач текста којим је иначе и урађена ова презентација. 1.148
sr.iso-2.iso-5.bz2 Сређена и ремапирана латинично-ћирилична xmodmap тастатура. 1.676
serbian.map.gz Сређена и ремапирана латинична qwertz тастатура за конзолу. 1.456
xwvdial.tar.bz2 Баш скрипта замишљена да буде графички управљачки дијалог за wvdial. Писана је тако да доступне конекције из /etc/wvdial.conf фајла прикаже у графичком дијалогу уз остављену могућност избора конекције. Скрипта у акцији изгледа као на овој слици. За њено функционисање потребан је пакет Xdialog. 3.922

Преглед великог броја програма које користим, са линковима до њихових страна, можете погледати на страни програми.

Направио сам занимљиву колекцију снимака екрана разних програма под ГНУ/Линукс оперативним системом користећи менаџер прозора FluxBox и поставио их » овде «.


Презентација је постављена у суботу, 06. јуна 2002. године
Аутор Александар Урошевић - Урке ММИ